رژیم غذایی کتوژنیک برای کاهش وزن

رژیم غذایی کتوژنیک برای کاهش وزن

رژیم کتوژنیک (یا به اختصار رژیم کتو) یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. در واقع، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی کتوژنیک می تواند به کاهش وزن و بهبود سلامت شما کمک کند. رژیم های کتوژنیک حتی ممکن است در برابر دیابت، سرطان، صرع و بیماری آلزایمر فواید داشته باشند. در ادامه به اصول ابتدایی این برنامه غذایی می پردازیم.

اصول رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت های زیادی با رژیم های اتکینز و کم کربوهیدرات دارد. این رژیم شامل کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و جایگزینی آن با چربی است. این کاهش کربوهیدرات بدن شما را در یک حالت متابولیک به نام کتوز قرار می دهد.

حالت کتوزیس در کتوژنیک به چه معناست؟

کتوز یک حالت متابولیک است که در آن بدن شما به جای کربوهیدرات از چربی برای سوخت استفاده می کند. وقتی این اتفاق می افتد، بدن شما در سوزاندن چربی برای انرژی بسیار کارآمد می شود. همچنین چربی را به کتون در کبد تبدیل می کند که می تواند انرژی مغز را تامین کند.  پیروی از رژیم کتوژنیک موثرترین راه برای ورود به کتوزیس است. به طور کلی، این رژیم شامل محدود کردن مصرف کربوهیدرات به حدود 20 تا 50 گرم در روز و پر کردن چربی ها، مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، آجیل و روغن های سالم است.

همچنین مهم است که مصرف پروتئین خود را تعدیل کنید به این دلیل که پروتئین در صورت مصرف زیاد می تواند به گلوکز تبدیل شود، که ممکن است روند انتقال شما به کتوزیس را آهسته تر کند. تمرین فستینگ متناوب می تواند به شما کمک کند سریعتر وارد کتوز شوید. انواع مختلفی از فستینگ متناوب وجود دارد، اما رایج ترین روش شامل محدود کردن مصرف غذا به حدود 8 ساعت در روز و ناشتایی برای 16 ساعت باقی مانده است.

فواید رژیم کتوژنیک:

رژیم های کتوژنیک می توانند باعث کاهش قابل توجه قند خون و سطح انسولین شوند. این واکنش ها، همراه با افزایش کتون، فوایدی برای سلامتی دارد از جمله:

سلامت قلب و عروق:

رژیم کتوژنیک می تواند به بهبود عوامل خطر قلب و عروق مانند چربی بدن، سطح کلسترول خوب (HDL)، فشار خون و قند خون کمک کند.

کمک به بهبود سرطان:

این رژیم در حال حاضر به عنوان یک درمان فرعی برای سرطان در حال بررسی است، زیرا ممکن است به کند کردن رشد تومور کمک کند.

بهبود بیماری آلزایمر:

رژیم کتو ممکن است به کاهش علائم بیماری آلزایمر و کند کردن پیشرفت آن کمک کند.

کاهش علائم صرع:

تحقیقات نشان داده است که رژیم کتوژنیک می تواند باعث کاهش قابل توجه تشنج در کودکان مبتلا به صرع شود.

بهبود بیماری پارکینسون:

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است اما مطالعات نشان دادند که رژیم غذایی به بهبود علائم بیماری پارکینسون کمک می کند.

کمک به درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک:

رژیم کتوژنیک می تواند به کاهش سطح انسولین کمک کند که ممکن است نقش کلیدی در سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشد.

صدمات مغزی برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی می تواند نتایج آسیب های مغزی تروماتیک را بهبود بخشد.

انواع رژیم های کتوژنیک:

حال که با فواید این رژیم آشنا شدیم، بهتر است با انواع رژیم های کتوژنیک آشنا شویم تا این رژیم به خصوص را بهتر بشناسیم

چندین نسخه از رژیم کتوژنیک وجود دارد، از جمله:

رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD):

این یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات، پروتئین متوسط ​​و چربی بالا است. به طور معمول حاوی 70٪ چربی، 20٪ پروتئین و تنها 10٪ کربوهیدرات است.

رژیم کتوژنیک چرخه‌ای (CKD): این رژیم شامل دوره‌هایی از مصرف مجدد کربوهیدرات بیشتر است، مانند 5 روز کتوژنیک و به دنبال آن 2 روز پر کربوهیدرات.

رژیم کتوژنیک هدفمند TKD)): این رژیم به شما امکان می دهد کربوهیدرات ها را در حین تمرین اضافه کنید.

رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا: این رژیم غذایی مشابه رژیم کتوژنیک استاندارد است، اما حاوی پروتئین بیشتری است. این نسبت اغلب 60 درصد چربی، 35 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات است.

با این حال، تنها رژیم های کتوژنیک استاندارد و با پروتئین بالا به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند. رژیم های کتوژنیک چرخه ای یا هدفمند روش های پیشرفته تری هستند و عمدتاً توسط بدنسازان یا ورزشکاران استفاده می شود. اطلاعات موجود در این مقاله بیشتر در مورد رژیم کتوژنیک استانداردSKD) ) کاربرد دارد، اگرچه بسیاری از اصول مشابه در مورد سایر نسخه ها نیز اعمال می شود.

رژیم کتوژنیک، راهی مناسب برای لاغری:

رژیم های کتوژنیک می توانند به کاهش وزن کمک کنند. رژیم کتوژنیک روشی موثر برای کاهش وزن و کاهش عوامل خطر بیماری است. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است به اندازه رژیم کم چرب برای لاغری موثر باشد.

علاوه بر این، رژیم غذایی کتوژنیک به قدری سیر کننده است که می توانید بدون شمارش کالری لاغر شوید.

یک بررسی از 13 مطالعه نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و کتوژنیک برای کاهش وزن طولانی مدت کمی موثرتر از رژیم کم چربی است. افرادی که از رژیم کتو پیروی کردند به طور متوسط ​​1 کیلوگرم بیشتر از گروهی که از رژیم غذایی کم چربی پیروی کردند، وزن کم کردند.

رژیم کتوژنیک می تواند برای چه کسانی مفید باشد؟

  • اضافه وزن دارند
  • دیابت دارند
  • به دنبال بهبود سلامت متابولیک خود هستند

بسیار مفید باشد.

ممکن است برای ورزشکاران حرفه ای یا کسانی که مایل به اضافه کردن مقدار زیادی عضله یا وزن هستند خیلی مناسب نباشد.

در واقع بهترین رژیم غذایی، رژیمی است که برای شخص شما و با توجه به خصوصیات شما نوشته شده باشد چرا که هر شخص ویژگی ها و خصوصیات مخصوص خود را دارد که باید در رژیم غذایی اش لحاظ شود. در کلینیک مایا شما می توانید این اطمینان را داشته باشید که برنامه غذایی شما مخصوص خودتان است و تمام ویژگی های لایف استایلتان در برنامه غذایی لحاظ شده است. برای گرفتن نوبت مشاوره و رژیم آنلاین می توانید از طریق همین سایت اقدام کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *